Αύριο Τετάρτη 22 Ιουλίου η φαντασμαγορική τελετή έναρξης του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ Εφήβων

Η τελετή έναρξης

Με μια φαντασμαγορική τελετή έναρξης αύριο Τετάρτη 22 Ιουλίου 2015 και ώρα 21:00 στην παραλία, μπροστά από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, θα δοθεί το σήμα έναρξης του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ Εφήβων που διοργανώνεται στον Βόλο από τις 23 Ιουλίου έως και τις 2 Αυγούστου. 

Μετά την παρέλαση των 16 ομάδων που συμμετέχουν στο Πρωτάθλημα, από την Τράπεζα της Ελλάδος έως και το Ηρώο, θα ακολουθήσουν οι χαιρετισμοί του Δημάρχου Βόλου κ. Αχιλλέα Μπέου, του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Κώστα Αγοραστού, του Γενικού Γραμματέα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης κ. Παναγιώτη Τσαγκρώνη και του Crew Chief Commissioner κ. Reuvern Virovnik και στην συνέχεια θα ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό σύντομο πρόγραμμα που έχουν ετοιμάσει το προηγούμενο χρονικό διάστημα οι διοργανωτές. 

Πρόσκληση προς το φίλαθλο κοινό

Υπενθυμίζεται πως το τζάμπολ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ θα γίνει στις 23 Ιουλίου και όλοι οι αγώνες θα φιλοξενηθούν στο Κ.Γ. Νέας Ιωνίας Βόλου και στο Κ.Γ. Πορταριάς με την Εθνική Ελλάδος να δίνει όλους τους αγώνες στο Κ.Γ. Νέας Ιωνίας Βόλου. 

Η διεξαγωγή από τον Δήμο Βόλου, της συγκεκριμένης αθλητικής διοργάνωσης σε μια ιδιαίτερα δύσκολη οικονομικά περίοδο για την χώρα μας, αποτελεί τιμή και αναγνώριση ότι αυτή η πόλη σε κάποιες δράσεις της και παρουσίες της χαίρει της απόλυτης εκτίμησης και εμπιστοσύνης της διεθνούς κοινότητας και πρέπει να αποτελέσει προσωπικό στοίχημα του καθενός να γεμίσουν τα γήπεδα σε όλους τους αγώνες και οι Βολιώτες να αγκαλιάσουν το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπάσκετ Εφήβων. 

Άλλωστε πρέπει να στηριχτεί η προσπάθεια της δημοτικής αρχής η οποία μέσα από την διοργάνωση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ Εφήβων προσπαθεί να προβάλλει τον τόπο και την τοπική οικονομία. 

Το πρόγραμμα

Το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος είναι:
Πέμπτη 23 Ιουλίου
Νέα Ιωνία
C2 14.30 Φινλανδία-Ρωσία
D2 16.45 Βοσνία Ερζεγοβίνη-Λιθουανία
C1 19.00 Ιταλία-Τουρκία
D1 21.15 Ελλάδα-Κροατία
Πορταριά
A1 14.30 Ισπανία-Γαλλία
B2 16.45 Μαυροβούνιο-Λετονία
A2 19.00 Τσεχία-Ουκρανία
B1 21.15 Σερβία-Γερμανία
Παρασκευή 24 Ιουλίου
Νέα Ιωνία
A4 14.30 Γαλλία-Τσεχία
A3 16.45 Ουκρανία-Ισπανία
B4 19.00 Γερμανία-Μαυροβούνιο
D3 21.15 Λιθουανία-Ελλάδα
Πορταριά
C4 14.30 Τουρκία-Φινλανδία
C3 16.45 Ρωσία-Ιταλία
D4 19.00 Κροατία-Βοσνία Ερζεγοβίνη
B3 21.15 Λετονία-Σερβία
Σάββατο 25 Ιουλίου
Νέα Ιωνία
C6 14.30 Ρωσία-Τουρκία
C5 16.45 Ιταλία-Φινλανδία
B5 19.00 Σερβία-Μαυροβούνινο
D5 21.15 Ελλάδα-Βοσνία Ερζεγοβίνη
Πορταριά
A5 14.30 Ισπανία-Τσεχία
A6 16.45 Ουκρανία-Γαλλία
D6 19.00 Λιθουανία-Κροατία
B6 21.15 Λετονία-Γερμανία
Κυριακή 26 Ιουλίου
Ρεπό
Β’ Γύρος
Δευτέρα 27 Ιουλίου
Νέα Ιωνία
Ε1 14.30 Β3-Α1
Ε3 16.45 Α3-Β1
F3 19.00 C3-D1
E2 21.15 B2-A2
Πορταριά
G2 14.30 B4-C4
G1 16.45 A4-D4
F2 19.00 D2-C2
F1 21.15 D3-C1
Τρίτη 28 Ιουλίου
Νέα Ιωνία
Ε5 14.30 Β3-Α3
Ε4 16.45 Α1-Β2
F6 19.00 C2-D1
F4 21.15 C1-D2
Πορταριά
G4 14.30 C4-A4
G3 16.45 D4-B4
F5 19.00 D3-C3
E6 21.15 A2-B1
Τετάρτη 29 Ιουλίου
Νέα Ιωνία
F8 14.30 C2-D3
E8 16.45 A2-B3
F7 19.00 D1-C1
F9 21.15 D2-C3
Πορταριά
G6 14.30 A4-B4
G5 16.45 C4-D4
E9 19.00 B2-A3
E7 21.15 B1-A1
Πέμπτη 30 Ιουλίου
Ρεπό
Προημιτελικοί και Αώνες Κατάταξης 9-16
Παρασκευή 31 Ιουλίου
Νέα Ιωνία – Προημιτελικοί
Αγώνας 49 14.30 E1-F4
Αγώνας 52 16.45 F2-E3
Αγώνας 50 19.00 F1-E4
Αγώνας 51 21.15 E2-F3
Πορταριά- Θέσεις 9-16
Αγώνας 55 14.30 55/1-G2
Αγώνας 54 16.45 54/-G3
Αγώνας 53 19.00 53/1-G4
Αγώνας 56 21.1556/1-G1
Σάββατο 1 Αυγούστου
Ημιτελικοί – Αγώνες Κατάταξης (5-8, 9-12, 13-16)
Νέα Ιωνία
Αγώνας 61 (5-8) 14.30 Ηττημένος 49-Ηττημένος 52
Αγώνας 62 (5-8) 16.45 Ηττημένος 50-Ηττημένος 51
Αγώνας 63 (Ημιτελικοί) 19.00 Νικητής 49-Νικητής 52
Αγώνας 64 (Ημιτελικοί) 21.15 Νικητής 50-Νικητής 51
Πορταριά
Αγώνας 58 (13-16) 14.30 Ηττημένος 54-Ηττημένος 55
Αγώνας 57 (13-16) 16.45 Ηττημένος 53-Ηττημένος 56
Αγώνας 59 (9-12) 19.00 Νικητής 53-Νικητής 56
Αγώνας 60 (θέσεις 9-12) 21.15 Νικητής 54-Νικητής 55
Κυριακή 2 Αυγούστου
Αγώνες κατάταξης
Νέα Ιωνία
Αγώνας 69 (7-8) 14.30 Ηττημένος 61-Ηττημένος 62
Αγώνας 70 (5-6) 16.45 Νικητής 61-Νικητής 62
Αγώνας 71 (3-4) 19.00 Ηττημένος 63-Ηττημένος 64
Αγώνας 72 (τελικός) 21.15 Νικητής 63-Νικητής 64
Πορταριά
Αγώνας 65 (15-16) 12.00 Ηττημένος 57-58
Αγώνας 67 (11-12) 14.15 Ηττημένος 59-60
Αγώνας 66 (13-14) 16.30 Νικητής 57-Νικητής 58
Αγώνας 68 (9-10) 18.45 Νικητής 59-Νικητής 60