Παρασκευή, 5 Μαρτίου 2021
Γιορτή Ερασιτεχνικού Αθλητισμού με τη βράβευση των κορυφαίων αθλητών του Δήμου Βόλου

Βόλος 17/2/2014

Δελτίο Τύπου

    

 

 

 

Γιορτή Ερασιτεχνικού Αθλητισμού με τη βράβευση

των κορυφαίων αθλητών του Δήμου Βόλου

                Τους κορυφαίους αθλητές του 2013 θα τιμήσει ο Δήμος Βόλου κατά τη διάρκεια της καθιερωμένης ετήσιας γιορτής ερασιτεχνικού αθλητισμού, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου και ώρα 20.00, στο νέο Κλειστό Θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου Νέας Ιωνίας. Η εκδήλωση διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Αθλητισμού του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Βόλου και καλούνται να παραστούν όλοι οι Βολιώτες, προκειμένου να επιβραβεύσουν τους αθλητές μας για τις επιτυχίες τους, που για άλλη μία χρονιά τίμησαν την περιοχή. Στις προσπάθειες τους ακούραστοι υποστηρικτές οι προπονητές, οι σύλλογοι, οι γονείς, που θα είναι επίσης παρόντες για να χειροκροτήσουν τους αθλητές και να ευχηθούν για ακόμη καλύτερη συνέχεια.

Οι κορυφαίοι αθλητές που θα βραβευτούν, επιλέχθηκαν σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια:

Α) Αθλητές-τριες αθλητικών συλλόγων με έδρα το Δήμο Βόλου, που διακρίθηκαν σε Ολυμπιακά αγωνίσματα, Παγκόσμια πρωταθλήματα, Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα, καταλαμβάνοντας μέχρι και την 8η θέση (συμμετοχή σε τελικό), στους Μεσογειακούς Αγώνες μέχρι και την 8η θέση, σε Βαλκανικά πρωταθλήματα μέχρι και 3η θέση και σε Πανελλήνια πρωταθλήματα μόνο για την 1η θέση.

Β) Αθλητές συλλόγων με έδρα το Δήμο Βόλου, που σημείωσαν μόνο διεθνείς επιτυχίες σε μη ολυμπιακά αθλήματα όπως παραπάνω.

Γ) Ομάδες με άνοδο σε εθνική κατηγορία μετά από αγωνιστική δραστηριότητα

            Επίσης θα βραβευθούν οι κορυφαίοι ερασιτέχνες αθλητές στα ομαδικά αθλήματα που αναδείχτηκαν μετά από ψηφοφορία των αθλητικών συντακτών των τοπικών μέσων ενημέρωσης.

Οι αθλητές που θα τιμηθούν είναι οι εξής:

Διακρίσεις σε Ολυμπιακά Αθλήματα

Κωπηλασία

Κουσκουρίδας Μιχάλης (ΝΟΒΑ), Παπασακελαρίου Γεώργιος (ΟΕΑ/ΝΑΒ), Χρηστομάνος Κων/νος (ΝΟΒΑ), Μητρομάρας Χρήστος (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Παπαχρήστος Στέργιος (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Λουλούδης Αλέξανδρος (ΝΟΒΑ), Καλανδαρίδης Ιωάννης (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Λαδόπουλος Γεώργιος, Λεμόνας Κων/νος, Μιχάλης Γεώργιος, Μπακάλης Βασίλειος, Κελέσης – Μωραίτης Αλέξανδρος, Πολύμερος Παύλος, Μανιάτης Νικόλαος, Παρασχούδης Αθανάσιος (ΝΟΒΑ), Ντέκας Αλέξανδρος (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Μπίλλη Ασημίνα, Στούκα Δώρα (ΟΕΑ-ΝΑΒ)

Κλασσικός Αθλητισμός

Ζαρκάδας Χρήστος (ΓΣΒ)

Κολύμβηση

Απλαντή Στελίνα, Καϊσαρλής Ιωάννης, Βελιάδης Γεώργιος, Τζώρτζης Γεώργιος, Σταθοπούλου Αργυρώ – Μαρία, Χαλιαμπάλια Βασιλική, Κάραλη Ανδρομάχη (ΝΟΒΑ), Χατζηγεωργίου Κων/νος (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Καραντάκου Σταυρούλα

Κανόε – Καγιάκ:

Μπασδάνης Διονύσης, Μπασδάνη Αθανάσιος, Στύλα Ειρήνη, Μπασδάνη Ευαγγελία, Κραβαρίτη Φωτεινή, Βούλγαρης Εμμανουήλ (ΝΟΒΑ)

Καταδύσεις:

Λαγαρά, Ευαγγελία, Βαβάλιος Νικόλαος, Ομάδα Κορασίδων – Παγκορασίδων ΝΟΒΑ

Ιστιοπλοία:

Στεργιανού Χριστίνα (ΝΟΒΑ)

Συγχρονισμένη Κολύμβηση:

Κουτίδη Ευαγγελία, Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου Σοφία, Γιαλίδη Ευαγγελία, Φουκαλά Αικατερίνη, Δάντη Ιωάννα, Κοφίδη Παρασκευή, Δεληγιάννη Δανάη, Καρδακάρη Ευφροσύνη, Καρακούση Κασσιανή, Τσερνέτσκα Ντάρια (ΝΟΒΑ),Στάμου – Σεβαστή Ραφαέλλα (ΝΟΒΑ)

Πάλη

Βαλκανιώτης Θεοδόσης, Μαυρίδης Χρήστος, Τζουμπουσλή Μαρκέλλα, Γεροχρήστος Χρήστος (ΠΑΟΒ)

Ποδηλασία

Μπρέντα Σωτήρης (Άκρατος Βόλου)

Ρυθμική

Τριανταφυλλοπούλου Θεοχάρη (Γ.Ε.Β)

Σκοποβολή

Μπαντώλα Κων/να, Καρέλος Χρήστος, Σακελλαρόπουλος Νικόλαος, Σιούρας Ιωάννης (ΣΣΒ)

Τζούντο

Γαρυφαλλίδη Ελένη, Μουστακαλής Μάρτιν, Κατσαντώνη Ελευθερία, Μπουτζούκης Αθανάσιος Κοζανίτη Χρυσούλα, (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας)

Χιονοδρομίες

Κοκκίνη Αναστασία, Κυριαζής Δημήτρης, Ζαρκάδας Αναστάσιος, Τσιόβολος Σταύρος (ΕΟΣΒ)

BeachVolley

Ζουπάνης Νικόλαος, Παρισάκη Ιωάννα (Α. Σ Beach & VolleyBall «ΑΡΓΩ»)

Βραβεύσεις ΑΜΕΑ

 

Κολύμβηση

Τσαούσης Αποστόλης (Αργοναύτες)

Σκοποβολή

Μούτσιου Δώρα

Boccia

Κανάβας Χρήστος, Ζορμπά Κερασία (Αργοναύτες)

Στίβος

Μπαρμπαγεωργόπουλος Δημήτριος, Συριής Γεώργιος, Χριστοδούλου Άγγελος, Ματζαφλάρας Βασίλειος, Καρνιαβούρας Γεώργιος (Αργοναύτες)

Κωπηλασία

Μαλάτος Νίκος (ΝΟΒΑ)

Στίβος

Κακαλές Γεώργιος, Παρίσσης Γεώργιος, Σιάρας Κων/νος, Πουρσανίδης Δημήτριος Ντότας Γεώργιος (Μάγνητες Πειρατές)

Σκάκι

Δενελάβα Μαρία, Καλατζή Ελένη, Καλατζή Μαρία

Διεθνείς Διακρίσεις σε μη Ολυμπιακά Αθλήματα

 

Καράτε

Κοσμίδου Ευδοξία (Α.Σ. Ακαδημία Kyokushinkai Καράτε)

Ομαδικά Αθλήματα

 

ΝΟΒΑ (Γυναικεία Ομάδα Υδατοσφαίρισης), Νίκη Βόλου (Αντρική Ομάδα Υδατοσφαίρισης)

Κορυφαίοι Αθλητές σε ομαδικά αθλήματα

Ποδόσφαιρο

Κορέτα Ιωάννης, Μαργαρίτη Χριστίνα (Μαγνησιακός)

Πετοσφαίριση

Παρισάκη Ιωάννα (Α.Σ Beach & Volleybal Αργώ)

Καλαθοσφαίριση

Κουτίνας Σάκης (Νίκη Βόλου), Ζέρβα Νίκη (Ολυμπιακός Βόλου)

Υδατοσφαίριση

Μαρινάγης Γεώργιος (ΟΥΚ Βόλου), Τσουρή Μαρία (ΝΟΒΑ)

Χειροσφαίριση

Ανδρέου Ορφέας, Σταμοπούλου Εβίτα (Κένταυρος Αγριάς)

Διεύθυνση Αθλητισμού

ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ Δήμου Βόλου

κεκπα διεκ κεκπα διεκ ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΟΥ