Τετάρτη, 21 Απριλίου 2021
Γιορτή Ερασιτεχνικού Αθλητισμού με τη βράβευση των κορυφαίων αθλητών του Δήμου Βόλου
Την Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου και ώρα 20.00, θα πραγματοποιηθεί στο κινηματοθέατρο Αχίλλειο,  η  γιορτή ερασιτεχνικού αθλητισμού του  ενιαίου Δήμου Βόλου από τη Διεύθυνση Αθλητισμού του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ με τη βράβευση των κορυφαίων  αθλητών του 2012. 
Οι κορυφαίοι αθλητές επιλέχθηκαν σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια:
 
Α) Διακριθέντες  αθλητές-τριες αθλητικών συλλόγων με έδρα το Δήμο Βόλου, που συμμετείχαν σε Ολυμπιακά αγωνίσματα για συμμετοχή σε Παγκόσμια πρωταθλήματα, Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα  μέχρι & την 8η θέση (συμμετοχή σε τελικό), Βαλκανικά πρωταθλήματα μέχρι & 3η  θέση και Πανελλήνια πρωταθλήματα  μόνο για την 1η θέση.
 
Β) Αθλητές συλλόγων με έδρα το Δήμο Βόλου, που σημείωσαν μόνο διεθνείς επιτυχίες σε μη ολυμπιακά αθλήματα όπως παραπάνω.
 
Γ) Ομάδες με άνοδο σε εθνική κατηγορία μετά από αγωνιστική δραστηριότητα
 
Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία του και θα βραβευθεί για τις εξαιρετικές του αθλητικές επιτυχίες, ο Χάλκινος Ολυμπιονίκης στο Τζούντο στο Λονδίνο 2012, Ηλίας Ηλιάδης.
 
Επίσης θα βραβευθούν και ο κορυφαίοι ερασιτέχνες αθλητές στα ομαδικά αθλήματα που αναδείχτηκαν με τη σημαντική συνεισφορά και τη ψηφοφορία των αθλητικών συντακτών των τοπικών μέσων ενημέρωσης.
Για τη σημαντική εθελοντική τους προσφορά στα αθλητικά δρώμενα και μεγάλες αθλητικές διοργανώσεις θα βραβευθούν οι τρείς μεγάλες εθελοντικές ομάδες: 
Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Μαγνησίας, Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Μαγνησίας, Ομάδα Άμεσης Επέμβασης Πολιτικής Προστασίας Αγριάς.
Μια ακόμη τιμητική διάκριση που θα πραγματοποιηθεί είναι στον κ. Απόστολο Τσουκαλά για την πολύτιμη και πολυετή του προσφορά  στην αθλητική δημοσιογραφία  και  στο πρόσωπό του τιμούνται όλοι οι αθλητικοί συντάκτες του χθες και του σήμερα που από το δικό τους μετερίζι, προωθούν το Βολιώτικό Αθλητισμό.
Είμαστε λοιπόν, όλοι καλεσμένοι για να επιβραβεύσουμε τους αθλητές μας για τις επιτυχίες τους, που για άλλη μία χρονιά τίμησαν την περιοχή μας. Στις προσπάθειες τους ακούραστοι υποστηρικτές οι προπονητές, οι σύλλογοι, οι γονείς, που θα χειροκροτήσουν τις επιτυχίες τους και θα ευχηθούν για ακόμη καλύτερη συνέχεια.
Οι αθλητές που θα τιμηθούν  είναι οι εξής:
 
Διακρίσεις σε Ολυμπιακά Αθλήματα
Παπαχρήστος Στέργιος (ΟΕΑ-ΝΑΒ), τέταρτος Ολυμπιονίκης στην Κωπηλασία Λονδίνο 2012  
Φιλιππίδης Κωνσταντίνος (ΓΣΒ),  έβδομος Ολυμπιονίκης στο άλμα επικοντώ Λονδίνο 2012
Κωπηλασία 
Κουσκουρίδας Μιχάλης, Χρηστομάνος Κων/νος, Λουλούδης Αλέξανδρος, Κώστας Νικόλαος, Λαδόπουλος Γεώργιος (ΝΟΒΑ), Παπασακελαρίου Γεώργιος (ΟΕΑ/ΝΑΒ), Καραγιώργης Δημήτριος, Αργύρης Μάριος, Μαλάτος Νίκος(ΝΟΒΑ)
Κλασικός Αθλητισμός
Κουτρούτσου Μαρία, Ματάϊ Σπυριδούλα, Κοντρορήγα Καλλιόπη άλμα τριπλούν (ΓΣΒ)
Κολύμβηση
Τσιντρούδη Ηρώ (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Απλαντή Στελίνα, Καϊσαρλής Ιωάννης, Βελιάδης Γεώργιος (ΝΟΒΑ)
Κανόε – Καγιάκ:
Πουρνάρα Μαρία, Παρδάλη Νίκη, Σύρμου Φιλίτσα, Μπασδάνης Διονύσης, Μπασδάνη Αθανάσιος, Στύλα Ειρήνη, Κραβαρίτη Φωτεινή (ΝΟΒΑ)
Καταδύσεις:
Ομάδα Κορασίδων – Παγκορασίδων ΝΟΒΑ
Συγχρονισμένη Κολύμβηση:
Κουτίδη Ευαγγελία, Καματερού Μυρτώ, Κοφίδη Παρασκευή, Γιαλίδη Ευαγγελία, Δεληγιάννη Δανάη, Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου Σοφία, Φουκαλά Αικατερίνη, Στάμου Σεβαστή – Ραφαέλλα, Καρακούση Κασσιανή,  Δάντη Ιωάννα  (ΝΟΒΑ)
Υδατοσφαίριση
Χατζηγούλας Μάριος,  Μαρινάγης Γιώργος (ΟΥΚ Βόλου)
Τάεκβοντό
Γκαγιάννη Αντωνία (ΑΓΣ ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ΒΟΛΟΥ)
Πάλη
Βαλκανιώτης Θεοδόσης, Μαυρίδης Χρήστος, Τζουμπουσλή Μαρκέλλα (ΠΑΟΒ)
Ποδηλασία
Μπρέντα Σωτήρης, Κουρτέλης Ηλίας, Παπαβασιλείου Αθανάσιος (Άκρατος Βόλου), Κατσούρας Παναγιώτης, Ζουναρέλης Νικόλαος, Ζήσης Δημήτριος (Π.Ο.Βόλου)
Πυγμαχία
Παπαδόπολος Μάριος (ΠΑΟΒ)
Σκοποβολή
Χειμώνας Δημήτρης, Αλμούζου Ασημίνα, Τζαβέλλα Χαρίκλεια, Σαμαρά Ελένη,  Μπαντώλα Κων/να, Δοδοντζίδου Δέσποινα, Καραγιαννέλος Παναγιώτης, Σακελλαρόπουλος Νικόλαος, Σιούρας Ιωάννης, Παλάσκας Ιωάννης, Φούντα Χρύσα (ΣΣΒ)
Τζούντο
Κατσαντώνη Ελευθερία, Μουστακαλής Μάρτιν, Γαρυφαλλίδη Ελένη (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας)
Χιονοδρομίες
Κοκκίνη Αναστασία, Ζαρκάδας Αναστάσιος, Κυριαζής Δημήτρης, Δικαιάκου Ελένη, Παπαναγιώτου Παναγιώτης (ΕΟΣΒ)
Beach Volley
Ζουπάνης Νικόλαος (Α. Σ Beach & Volley Ball  «ΑΡΓΩ»)
 
Βραβεύσεις ΑΜΕΑ
Σκοποβολή
Μούτσιου Δώρα (Λονδίνο 2012, Παραολυμπιακοί Αγώνες)
Boccia
Κανάβας Χρήστος, Ζορμπά Κερασία, Τσιρογιάννη Ελένη (Αργοναύτες)
Στίβος
Συριής Γεώργιος, Καρακώστας Παναγιώτης, Καρνιαβούρας Γεώργιος. Μαλάτος Νίκος (Αργοναύτες)
Στίβος
Δενελάβα Μαρία, Ντότας Γεώργιος, Παρίσσης Γεώργιος, Πουρσανίδης Δημήτριος, Σιάρας Κων/νος, Τεμπέλη Παρασκεύη, Τζήμκας Ηλίας (Μάγνητες Πειρατές)
 
Διεθνείς Διακρίσεις σε μη Ολυμπιακά Αθλήματα
Παγκράτιο
Σκεπαρνάκος Κων/νος (Α.Σ. ΣΕΙΡΙΟΣ)
Καράτε
Κοσμίδου Ευδοξία  (Α.Σ. Ακαδημία Kyokushinkai Καράτε)
 
Ομαδικά Αθλήματα 
Ολυμπιακός Βόλου (Γυναικεία Ομάδα Μπάσκετ), Νίκη Βόλου (Αντρική Ομάδα Μπάσκετ),  Νίκη Βόλου (Αντρική Ομάδα Υδατοσφαίρισης), Μεταμόρφωση Βόλου (Αντρική Ομάδα Μπάσκετ)
 
Κορυφαίοι Αθλητές σε ομαδικά αθλήματα
Ποδόσφαιρο
Αρσένος Στέλιος (Πύρασος Ν. Αγχιάλου), Οικονόμου Φωτεινή (Βόλος 2004-Ολυμπιακός Βόλου)
Πετοσφαίριση
Κωστάμη Ελσα (Α.Σ Beach & Volleybal Αργώ)
Καλαθοσφαίριση
Μαυρογιάννης Γεώργιος (Νίκη Βόλου), Σουλτάνι Ραφαέλα (Ολυμπιακός Βόλου)
Υδατοσφαίριση
Χατζηγούλας Μάριος (ΟΥΚ Βόλου), Μελέτη Αποστολία (ΟΕΑ/ΝΑΒ)
Χειροσφαίριση
Αστέρης Θεμιστοκλής,  Εβίτα Σταμοπούλου, Σταυρούλα Κυριάκου (Κένταυρος Αγριάς)
 
 
 
Διεύθυνση Αθλητισμού
ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ Δήμου Βόλου
κεκπα διεκ κεκπα διεκ ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΟΥ